slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

III Dzień Twórczej Profilaktyki – „Przystanek Orna”

Profilaktyczny czerwiec

III Dzień Twórczej Profilaktyki – „Przystanek Orna”

W dniu 3 czerwca po raz kolejny mury Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice stały się „kuźnią talentów”. Mając na uwadze fakt, iż pasja oraz pozytywna grupa rówieśnicza stanowią istotne czynniki chroniące nas przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, zorganizowano Dzień Twórczej Profilaktyki. Uczniowie w maju zapisywali się na wybrany przez siebie warsztat – a wybierać mieli w czym...

W tym roku zaproponowano młodzieży klas 7, 8 oraz gimnazjum 12 warsztatów: wokalny, zaplatania warkoczy, projektowania i szycia odzieży, warsztat makijażu, tańca vogue, origami, Capoeira, dziennikarski, fotograficzny, plastyczny, modelarski i regionalny.

Warsztaty były prowadzone bezpłatnie przez przyjaciół szkoły jak i samych nauczycieli. Udało się zaprosić do współpracy moderatorów uznanych w swej profesji w kraju, Europie a nawet świecie. Przedsięwzięcie pokazało jednocześnie, że w naszej szkole uczą nauczyciele, mający własne pasje, a mury opuszczają osoby, które wiedzą jak ważny dla każdego człowieka jest rozwój zainteresowań (część moderatorów to absolwenci Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach). Wierzymy, że nasza szkoła jest miejscem, które pozwala się realizować nie tylko w wymiarze edukacyjnym.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w warsztatach mieli okazję zaprezentować efekt swojej warsztatowej pracy na gali podsumowującej. Wszystkim towarzyszyła pozytywna energia, radośc i zaangażowanie w to co tworzyli. Było wiele humoru, ale również wyzwań, którym udało się sprostać. Rada Rodziców dla każdego z uczestników ufundowała poczęstunek celebrując w ten sposób także miniony Dzień Dziecka.

Niewątpliwie tegoroczny Dzień Twórczej Profilaktyki należy uznać za udany. Miejmy nadzieje, że entuzjazmu nie zabraknie zarówno organizatorom, moderatorom jak i naszej młodzieży.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

X Jubileuszowa Tematyczna Nocka „Nocka z Wiedźminem”

X Jubileuszowa Tematyczna Nocka „Nocka z Wiedźminem”

14/15.06.2019 r.


10 lat temu w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach zrodziła się idea organizacji tematycznych nocek promujących czytelnictwo, ale także pracę w zespole. W miniony weekend odbyła się ostatnia nocka dla uczniów gimnazjum – tym razem motywem przewodnim był bohater stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego – Geralt w Rivii (Wiedźmin). W nocce uczestniczyli nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedzszkolnego oraz przyjaciele Gimnazjum – ostatni dyrektor Gimnazjum - Wojciech Hoszek oraz p. Bożena Kasprzycka, która od początków gimnazjum krzewiła w uczniach miłość do literatury, a w trakcie nocek dbała o to, by nikt nie chodził głodny. Podczas jubileuszowej nocki nie zabrakło również absolwentów Gimnazjum – p. Agnieszka Malcherczyk oraz Arkadiusz Gogolok - którzy będąc kiedyś uczniami zawsze uczestniczyli w tego typu w imprezach.

Od godziny 19:00 w piątek do 7:00 w sobotę uczniowie uczestniczyli w tematycznych lekcjach, w trakcie których drużyny zbierały punkty. Odbył się:

  • warsztat bardów, prowadzony przez p. Marcina Wilczyńskiego, w ramach którego młodzież stworzyła piosenkę rycerską;
  • warsztat szeptuchy, podczas którego p. Katarzyna Szedzielorz zapoznała uczniów z tajnikami zielarstwa a młodzi zielarze mieli okazję stworzyć profesjonalne zielniki;
  • warsztat runiczny, w trakcie którego p. Wojciech Hoszek przytoczył historię run a także nauczył uczestników znaków runicznych;
  • warsztat mitologii słowiańskiej, prowadzony przez p. Monikę Świercze-Fic, która przybliżyła młodzieży postacie bóstw słowiańskich z okresu wczesnego średniowiecza.

Pan Tomasz Fic wraz z gościem z Bractwa Rycerskiego Herbu Lis – p. Florianem Ostochem zapoznał uczestników z elementami zbroi rycerskiej a także sposobami walki, zaś p. Łukasz Hauke zorganizował istnie wiedźmiński trening w formie "sportowej walki ze smokiem”.

Uczniowie uczestniczyli także w konkursach indywidualnych na najlepszą stylizację oraz na najlepszą potrawę. W konkursie na najlepszy strój wygrała Sandra Rudnik, zaś w konkursie na najlepszą potrawę Kinga Pasternak.

Elementem kluczowym każdej nocki jest poszukiwanie „skarbu”, w trakcie którego drużyny mają za zadanie rozszyfrować szereg zagadek. Tak było i tym razem – trzeba było wykazać się wiedzą z lektury, a także spostrzegawczością, logicznym myśleniem oraz sprawnością fizyczną.

Zwieńczeniem imprezy była projekcja filmu „Stara baśń” a także odcinków serialu „Wiedźmin”. Możemy uznać, iż ostatnia nocka dla gimnazjalistów była niebywale udana, pełna atrakcji i niespodzianek. Mamy nadzieję, że gimnazjaliści nasze nocki zawsze będą wspominać z sentymentem.

TO JUŻ 10 LAT…

17 maja 2019r., w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gminie Ornontowice, już po raz dziesiąty, odbył się Przegląd Formacji Tanecznych o Puchar Wójta Gminy Ornontowice.
Każdego roku na przyjeżdżających do Ornontowic tancerzy czekają różne nowości i niespodzianki.
W roli przewodniczącego jury mieliśmy zaszczyt gościć Wójta Gminy Ornontowice, p. Marcina Kotyczkę.
W zespole jurorskim zasiedli:
- Finalista VIII edycji Programu You Can Dance, p. Mikołaj Strzyż

IV Regionalny Przegląd Taneczny

Już wkrótce u nas duże szkolne wydarzenie taneczne. Przygotowujemy się do Przeglądu i z niecierpliwością czekamy na zgłoszone zespoły. Do zobaczenia 17 maja!DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W GMINIE ORNONTOWICE

W bieżącym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 5 lutego, a hasło przewodnie kampanii
brzmiące „Działajmy razem”, miało na celu uświadomienie wszystkim, iż wspólnie kreujemy
rzeczywistość internetową. Dlatego warto zadbać o to, w jaki sposób komentujemy
i wypowiadamy się na forach, co udostępniamy, lajkujemy, jakich treści poszukujemy.
Z tej okazji 6 lutego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym uczniowie klas 6, 7, 8 oraz gimnazjum

Dzień Bezpiecznego Internetu

Bezpieczeństwo w sieci

5 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dotyczył krajów Europy, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Tegoroczne hasło przewodnie DBI brzmi „Działajmy razem!” i zwraca uwagę jak istotne jest aktywne uczestnictwo w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zarówno dzieci jak i dorośli powinni mieć świadomość, iż tzw, hejt jest zarówno podstawą do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, jak i stanowi źródło wielu cierpień i tragedii ludzkich. Ważne, by dbać o kulturę języka i wzajemnej komunikacji zarówno w kontaktach bezpośrednich, jak i w sieci. Dlatego tak istotne jest, by rodzic wiedział jakie aktywności podejmuje jego dziecko w internecie.

W związku z tym Drogi Rodzicu:
- ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu (czas, dostępne strony, komunikatory, portale społecznościowe);
- udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści (Kontakt z nieodpowiednimi treściami, jak pornografia, przemoc czy wulgarne materiały, może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Natomiast gdy odpowiednio dobrane treści i aktywności online mogą pozytywnie wpłynąć na jego rozwój społeczny, emocjonalny, moralny i poznawczy. Dlatego dobór stron internetowych, aplikacji czy gier staje się niezwykle ważnym zadaniem dla rodziców.);
- rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci;
- skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu;
- zainstaluj program kontroli rodzicielskiej.

Przede wszystkim bądź świadomym Rodzicem. Pomocne mogą okazać się poniższe kontakty:
1) 800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA DZIECI
2) DYŻURNET.PL – ZGŁASZANIE NIELEGALNYCH TREŚCI ON-LINE
3) SIECIAKI.PL – EDUKACJA DLA MŁODYCH INTERNAUTÓW
4) BEZPIECZNIE TU I TAM – KURS INTERNETOWY DLA RODZICÓW (bezpłatny kurs dostępny jest pod adresem https://fundacja.orange.pl/kurs)

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to jak będzie wyglądać nasza przestrzeń w internecie.

Monika Świerczek-Fic

WYWIADÓWKI STYCZEŃ 2019

Klasy Va, Vb, Vc, Vd, Ve, VIa, VIb, VIc, VIIa, VIIb, VIIc – 16:30 – mała sala gimnastyczna (po pogadance rodzice przechodzą do wyznaczonych klas)
Klasy VIIIa, VIIIb, VIIIc, IIIAgim, IIIBgim – 16:30 – hol – (po pogadance rodzice przechodzą do wyznaczonych sal)

Szczegółowy harmonogram i rozmieszczenie sal w załączniku.

Logowanie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer