X Jubileuszowa Tematyczna Nocka „Nocka z Wiedźminem”

14/15.06.2019 r.

10 lat temu w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach zrodziła się idea organizacji tematycznych nocek promujących czytelnictwo, ale także pracę w zespole. W miniony weekend odbyła się ostatnia nocka dla uczniów gimnazjum – tym razem motywem przewodnim był bohater stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego – Geralt w Rivii (Wiedźmin). W nocce uczestniczyli nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedzszkolnego oraz przyjaciele Gimnazjum – ostatni dyrektor Gimnazjum - Wojciech Hoszek oraz p. Bożena Kasprzycka, która od początków gimnazjum krzewiła w uczniach miłość do literatury, a w trakcie nocek dbała o to, by nikt nie chodził głodny. Podczas jubileuszowej nocki nie zabrakło również absolwentów Gimnazjum – p. Agnieszka Malcherczyk oraz Arkadiusz Gogolok - którzy będąc kiedyś uczniami zawsze uczestniczyli w tego typu w imprezach.

Od godziny 19:00 w piątek do 7:00 w sobotę uczniowie uczestniczyli w tematycznych lekcjach, w trakcie których drużyny zbierały punkty. Odbył się:

• warsztat bardów, prowadzony przez p. Marcina Wilczyńskiego, w ramach którego młodzież stworzyła piosenkę rycerską;
  • warsztat szeptuchy, podczas którego p. Katarzyna Szedzielorz zapoznała uczniów z tajnikami zielarstwa a młodzi zielarze mieli okazję stworzyć profesjonalne zielniki;
  • warsztat runiczny, w trakcie którego p. Wojciech Hoszek przytoczył historię run a także nauczył uczestników znaków runicznych;
  • warsztat mitologii słowiańskiej, prowadzony przez p. Monikę Świercze-Fic, która przybliżyła młodzieży postacie bóstw słowiańskich z okresu wczesnego średniowiecza.

Pan Tomasz Fic wraz z gościem z Bractwa Rycerskiego Herbu Lis – p. Florianem Ostochem zapoznał uczestników z elementami zbroi rycerskiej a także sposobami walki, zaś p. Łukasz Hauke zorganizował istnie wiedźmiński trening w formie "sportowej walki ze smokiem”.

Uczniowie uczestniczyli także w konkursach indywidualnych na najlepszą stylizację oraz na najlepszą potrawę. W konkursie na najlepszy strój wygrała Sandra Rudnik, zaś w konkursie na najlepszą potrawę Kinga Pasternak.

Elementem kluczowym każdej nocki jest poszukiwanie „skarbu”, w trakcie którego drużyny mają za zadanie rozszyfrować szereg zagadek. Tak było i tym razem – trzeba było wykazać się wiedzą z lektury, a także spostrzegawczością, logicznym myśleniem oraz sprawnością fizyczną.

Zwieńczeniem imprezy była projekcja filmu „Stara baśń” a także odcinków serialu „Wiedźmin”. Możemy uznać, iż ostatnia nocka dla gimnazjalistów była niebywale udana, pełna atrakcji i niespodzianek. Mamy nadzieję, że gimnazjaliści nasze nocki zawsze będą wspominać z sentymentem.